WARSZAWSKA HODOWLA HOVAWARTÓW "EVEN HOV" FCI

Hovawart szczeniaki 2022, hodowla hovawart Warszawa, szczenięta hovawart 2022

HOVAWART
Wzorzec FCI nr 190


KRAJ POCHODZENIA: Niemcy
PRZEZNACZENIE: Pies użytkowy

KLASYFIKACJA FCI:

Grupa 2 Sznaucery, pinczery, molosy, szwajcarskie psy pasterskie i rasy pokrewne Sekcja 2.2 Molosy, typ górski. Podlegają próbom pracy.

WYGLĄD OGÓLNY:

Hovawart jest mocnym, średniej wielkości, o wydłużonych proporcjach długowłosym psem użytkowym. Cechy płci powinny być wyraźnie rozpoznawalne po kształcie głowy i budowie tułowia. Psy muszą mieć dwa w pełni rozwinięte jądra.

PRAWIDŁOWE PROPORCJE:

Długość tułowia musi wynosić, co najmniej 110% wysokości w kłębie.

USPOSOBIENIE I CHARAKTER:

Hovawart jest uznanym psem użytkowym o wielostronnym zastosowaniu. Odznacza się opanowaniem, przyjaznym usposobieniem, wytrzymałością, średnim temperamentem, posiada instynkt obronny, skłonność do walki i doskonały zmysł węchu. Harmonijne proporcje ciała i przywiązanie do rodziny czynią go doskonałym psem towarzyszącym, stróżującym, obrończym i tropiącym.

GŁOWA:

Kształt głowy:
mocna, z szerokim, wypukłym czołem. Skóra mocno przylegająca, grzbiet nosa prosty, równoległy do mózgoczaszki. Grzbiet nosa i mózgoczaszka ( od potylicy do stopu) są mniej więcej tej samej długości, stop słabo zaznaczony, ale widoczny. Mocna kufa zwęża się lekko patrząc zarówno z boku, jak i z góry, nie sprawia jednak wrażenia klina. Fafle dobrze przylegające i z ciemnym pigmentem.
Nos o dobrze rozwiniętych nozdrzach, dobrze wypigmentowany. Oczy okrągłe lub owalne, nieosadzone zbyt głęboko, ani nie wyłupiaste, koloru brązowego lub ciemnobrązowego.
Uszy trójkątne, wiszące, luźno przylegające, zakrywające kanał uszny, szeroko rozstawione, co optycznie poszerza głowę i sięgające aż do żuchwy. Przednia krawędź leży mniej więcej w połowie odległości pomiędzy okiem i potylicą.
Zgryz kompletny (42 zęby), mocny, nożycowy, dopuszczalny zgryz cęgowy. Szyja mocna, średniej długości.

TUŁÓW:

Klatka piersiowa szeroka, głęboka i mocna, pasująca harmonijnie do całego wyglądu.
Grzbiet prosty, mocny, z lekko spadzistym, niezbyt długim zadem.
Ogon sięgający poniżej stawów skokowych, ale nie do samej ziemi. Zależnie od nastroju noszony opuszczony w dół lub unoszony powyżej linii grzbietu.

KOŃCZYNY:

Kończyny przednie proste, mocne, z bardzo dobrze umięśnionymi barkami. Łopatki długie, ułożone ukośnie do tyłu. Ramiona długie, przylegające ściśle do tułowia; tak ustawione, aby łokcie znajdowały się pod tułowiem. Śródręcze ustawione umiarkowanie ukośnie.
Kończyny tylne dobrze kątowane, udo i podudzie silnie umięśnione, biodra wolne od dysplazji stawów, stawy skokowe bardzo mocne i nisko osadzone, łapy zwarte i dobrze wysklepione. Wilcze pazury należy usunąć.

CHODY:

Charakterystycznym chodem hovawarta jest przestrzenny kłus. Skóra napięta, ściśle przylegająca, dobrze pigmentowana (błękitny odcień).
Pigmentacja powiek, trufli nosa, fafli i poduszek ściśle dostosowana do maści.

SZATA:

Włos rzucający się w oczy, piękny, długi, gęsty, lekko falujący, szczególnie obficie pokrywający klatkę piersiową, kończyny, ogon, tworzy charakterystyczne portki.

UMASZCZENIE:

Hovawart występuje w trzech rodzajach umaszczenia: czarny podpalany, czarny i blond.

Czarny podpalany:

sierść czarna, błyszcząca z płowymi podpaleniami. Znaczenia na głowie zaczynają się poniżej grzbietu nosa i przebiegają wokół kącików warg, aż do gardła; wyraźnie widoczne punkty nad oczami. Znaczenia na piersi tworzą dwie umieszczone obok siebie plamy, które mogą być ze sobą połączone. Na przednich kończynach podpalenia sięgają, patrząc z boku, od palców mniej więcej do śródręcza i przechodzą do tyłu, na wysokość tułowia. Na tylnych kończynach znaczenia sięgają prawie do brzucha, patrząc z boku znaczenie powyżej stawu skokowego powinno być widoczne tylko jako cienka linia. Również poniżej nasady ogona występuje płowe znaczenie. Wszystkie podpalenia są wyraźnie odgraniczone. Dopuszczalna jest mała, biała łata na klatce piersiowej, która w najszerszym miejscu nie może przekraczać 6 cm, jak również pojedyncze włosy na palcach i na czubku ogona. Powieki, trufla nosa, fafle i poduszki są czarne.

Blond:

Szata o średnio płowym odcieniu rozciąga się od grzbietu nosa, stając się w stronę brzucha i kończyn coraz jaśniejsza. Dopuszczalna jest mała, biała łata na klatce piersiowej, która w najszerszym miejscu nie może przekraczać 6 cm, jak również pojedyncze włosy na palcach i na czubku ogona. Powieki, trufla nosa, fafle i poduszki są czarne.

Czarny:

Sierść jest czarna i błyszcząca. Dopuszczalna jest mała, biała łata na klatce piersiowej, która w najszerszym miejscu nie może przekraczać 6 cm, jak również pojedyncze włosy na palcach i na czubku ogona. Powieki, trufla nosa, fafle i poduszki są czarne.

WIELKOŚĆ:

Wysokość w kłębie: psy: 63-70cm, suki: 58-65 cm