SZKOLENIE
Szkolenie jest dla mnie bardzo ważnym czynnikiem kształtującym relacje między przewodnikiem a psem. Pracuję i pracowałam ze wszystkimi moimi psami. Zaczęłam szkolenie bardzo dawno temu będąc nastolatką. Przeczytam kilka książek i postępowałam według zaleceń autorów. Niestety nie były to dobre metody stosowane obecnie. Wiem, że popełniłam wtedy wiele błędów. Na szczęście trafiłam na instruktorkę szkolenia ZKwP z ogromną wiedzą i doświadczeniem. Krystyna Grabińska była dla mnie i jest do tej pory ogromnym autorytetem. Przekazała mi ogromną wiedzę o sposobach i metodach szkolenia psów. Nauczyła mnie rozumieć zachowania psów. Jestem jej wielką fanką- mimo, że już nie uczy. Lata szkolenia utwierdziły mnie w przekonaniu, iż do każdego psa powinno się podchodzić indywidualnie - każdy pies uczy się nieco inaczej. Psy różnych ras mają różne predyspozycje do szkolenia. Jest bardzo dużo metod szkolenia, a doświadczony szkoleniowiec jest w stanie wybrać odpowiednią metodę dla każdego psa.
Hovawarty są rasą psów użytkowych, które mają bardzo dobry węch i powinny posiadać zarówno popęd łupu jak i obrony. Nie są takie jak owczarki niemieckie czy "maliniaki", ale można je szkolić zarówno w tropieniu, posłuszeństwie jak również w obronie sportowej. Większość znanych mi hovków lubi pracę z rękawem i nie są to wcale rzadkie przypadki.
Tropienie hovki mają w genach i jest je bardzo prosto nauczyć tropić. Wystarczy tylko chcieć i znaleźć na to czas i miejsce. CDN...
Zdjęcia ze szkolenia: