hovawart.net.pl© All rights reserved (2004-2018)

SZCZEPIENIA

Tuż po urodzeniu szczenięta są chronione przez przeciwciała, które otrzymały od matki (jeśli była regularnie szczepiona). Potem następuje okres krytyczny, w czasie, którego przeciwciała matki już nie działają, a szczenięta jeszcze nie mają zdolności samodzielnego wytworzenia odporności. Właśnie w tym okresie trzeba je zaszczepić .

Jest to zabieg prosty. Skutecznie chroni naszych podopiecznych przed wieloma chorobami, również tymi, które zagrażają życiu. Szczenięta szczepi się zwykle po uprzednim odrobaczeniu - od 6 tygodnia życia, a następnie doszczepia (szczepi ponownie) w odstępach 2-tygodniowych, zależnie od rodzaju szczepionek.

Przy opracowywaniu kalendarza szczepień naszego psa musimy pamiętać o tym, że w naszym kraju, że względu na dużą ilość psów błąkających się, istnieje wysokie ryzyko zagrożenia różnymi chorobami, a więc szczepienia powinny być powtarzane regularnie raz do roku.

Pozy obowiązkowym szczepieniem przeciwko wściekliźnie konieczne jest zaszczepienie szczeniąt, a potem coroczne doszczepianie zwierząt dorosłych przeciwko nosówce, parwowirozie, leptospirozie i chorobie Rubartha.

wiadomości na podstawie miesięcznika Mój Pies