WARSZAWSKA HODOWLA HOVAWARTÓW "EVEN HOV" FCI

Hovawart szczeniaki 2022, hodowla hovawart Warszawa, szczenięta hovawart 2022

SZCZEPIENIA

Tuż po urodzeniu szczenięta są chronione przez przeciwciała, które otrzymały od matki (jeśli była regularnie szczepiona). Potem następuje okres krytyczny, w czasie, którego przeciwciała matki już nie działają, a szczenięta jeszcze nie mają zdolności samodzielnego wytworzenia odporności. Właśnie w tym okresie trzeba je zaszczepić .

Jest to zabieg prosty. Skutecznie chroni naszych podopiecznych przed wieloma chorobami, również tymi, które zagrażają życiu. Szczenięta szczepi się zwykle po uprzednim odrobaczeniu - od 6 tygodnia życia, a następnie doszczepia (szczepi ponownie) w odstępach 2-tygodniowych, zależnie od rodzaju szczepionek.

Przy opracowywaniu kalendarza szczepień naszego psa musimy pamiętać o tym, że w naszym kraju, że względu na dużą ilość psów błąkających się, istnieje wysokie ryzyko zagrożenia różnymi chorobami, a więc szczepienia powinny być powtarzane regularnie raz do roku.

Pozy obowiązkowym szczepieniem przeciwko wściekliźnie konieczne jest zaszczepienie szczeniąt, a potem coroczne doszczepianie zwierząt dorosłych przeciwko nosówce, parwowirozie, leptospirozie i chorobie Rubartha.

wiadomości na podstawie miesięcznika Mój Pies