WARSZAWSKA HODOWLA HOVAWARTÓW "EVEN HOV" FCI

Hovawart szczeniaki 2022, hodowla hovawart Warszawa, szczenięta hovawart 2022

Jak wybrać szczenię?


Wybór psa to trudne zadanie. Zanim się zdecydujecie zadajcie sobie kilka podstawowych pytań:

1.Jaki ma być nasz pies - duży czy mały?
2. Jakiej rasy?
3. Jakie ma mieć cechy charakteru i usposobienie?
4. Pies czy suczka?
5. Czy stać nas na psa dużej rasy?
6. Ile czasu możemy mu poświęcać dziennie?
7. Czy inni domownicy będą się mim zajmować?
8. Czy chcemy psa „na kanapę” czy do pilnowania domu?
9. Czy mieliście już praktykę w wychowaniu szczeniaka?

Jeśli podobają się Wam hovawarty to powinniście zdawać sobie sprawę z tego, że są to psy raczej nieufne wobec obcych, o silnym instynkcie terytorialnym. Właśnie dlatego są doskonałymi psami stróżującymi.
Szkoląc je nie możemy łamać ich charakteru, nic nie da używanie wobec nich siły.
Na hovki nie można krzyczeć, bo to tez nic nie da - za to za nagrodę zrobią wszystko.
Hovki mają dość delikatny charakter porównując z owczarkami niemieckimi. Długo pamiętają nieprzyjemne dla nich sytuacje. Ich niewątpliwą zaletą jest to, że jego miłość i przywiązanie do rodziny jest wielka. Są to psy jednego pana,co wcale nie znaczy, że innych domowników się nie słuchają.
Psy samce są nieco trudniejsze w wychowaniu niż suki, ponieważ są bardziej niezależne. Choć nie jest to regułą. W każdym miocie mogą znaleźć się psy o charakterze bardziej uległym. Trzeba jednak pamiętać o konsekwencji w postępowaniu wobec nich.
Ponieważ hovki są bardzo inteligentne to korzystają z każdej okazji, aby niekoniecznie się nam podporządkować.
Więc jeśli ma być to Wasz pierwszy pies to lepiej dacie sobie radę z sunią. Sunie są bardziej łase na pieszczoty i bardziej "całuśne".
Jest jeszcze jedna różnica między hovawartami a owczarkami niemieckimi. Hovki są psami nie absorbującymi. Mają świetne wyczucie, jeśli nie chcemy się z nimi bawić to położą się obok spokojnie i dadzą nam odpocząć.
Jazda samochodem z nimi to sama przyjemność. Nie ma skomlenia, pisków charakterystycznych dla owczarków. Czasami się zastanawiam czy w ogóle je zabrałam ze sobą.
Kochają spacery i szkolenia. Ale to lubi większość psów.
Uważam, że hovki, powinny być szkolone. Szkolenie wzmacnia więź z psem. No i miło jest jak pies wykonuje nasze polecenia. Poza tym to świetna zabawa. Mam nadzieję, że tym krótkim opisem rasy pomogę Wam dokonać dobrego wyboru. Zresztą zawsze możecie napisać czy zadzwonić telefon znajdziecie w dziale kontakt. Trzymam kciuki.
Ewa Pawlak