WARSZAWSKA HODOWLA HOVAWARTÓW "EVEN HOV" FCI

Hovawart szczeniaki 2022, hodowla hovawart Warszawa, szczenięta hovawart 2022

Nowy domownik


Jeśli zdecydowaliście się już na kupno szczeniaka i jest to Wasz pierwszy pies to musicie wiedzieć parę rzeczy. Po pierwsze, najlepszy wiek do zakupu szczeniaka to 7-9 tygodni. Do nowego domu postarajcie się go przywieźć najpóźniej po południu, aby zdążył się zapoznać z otoczeniem zanim pójdzie spać.
Na przybycie nowego domownika przygotujcie:
1. Posłanko. Ja kupiłam w tym celu duże posłanie z wikliny, (choć podobno większość hovków je zjada w ciągu pierwszych miesięcy życia). Posłanie wyścieliłam grubym miękkim kocem. Nie było za małe, takie, aby psiak mógł na nim spać kilka miesięcy. Hovawarty bardzo szybko rosną i takie 5-6 miesięczne szczenię to już kawał psa (może mieć już 60 cm w kłębie).
2. Dwie miski. Jedna na karmę a druga na wodę.
3. Karmę. Na początku szczenię powinno dostawać taka sama karmą, jaką karmił hodowca i według jego zaleceń. Każdy szanowany hodowca zaopatrzy was w wyprawkę dla malucha w której powinna się znajdować taka właśnie karma. Karmę suchą można namoczyć na 15-20 min przed podaniem. Jeśli hodowca karmił szczenięta kiepską karmą to nie czekajcie za długo ze zmiana jej na lepszą. Taka zmiana powinna być systematyczna i trwać ok. 7 dni. Po prostu mieszajcie nową karmę z poprzednią dosypując ją stopniowo tak, aby po 7 dniach w misce była już tylko ta nowa karma. Dzięki temu unikniecie rozstroju żołądka u malucha. Dodatkowo zawsze możecie podawać biały ser.
4. Zestaw witaminowy. Jeśli karmicie jedzeniem gotowanym podawajcie maluchowi witaminy. Polecam tabletki witaminowe Wita-Wet dla szczeniąt dużych ras. Psiaki za nim przepadają.
5. Zabawki Najepiej kupić sznurkowy aport, piłeczki (nie mogą być za małe aby szczenię się nie udławiło) i gumowe piszczące zabawki.
Pierwszy tydzień w nowym domu jest dla szczenięcia bardzo trudny, dlatego powinniście poświecić mu jak najwięcej swojego czasu.
Przez pierwsze 2-3 noce maluch będzie tęsknić. Powinniście wziąć go do swojego pokoju na ten czas a gdyby zaczął piszczeć to po prostu go pogłaszczcie.
Możecie mieć przez kilka dni problem z brakiem apetytu. Nie myślcie jednak, że nagle karma mu przestała smakować i nie zmieniajcie jej, bo po kilku dniach wszystko wróci do normy.
Dobrym lekarstwem na smutki jest zabawa.
Ważne, aby przez 5-7 pierwszych dni psiaka nie szczepić. Po każdym szczepieniu (wyłączając wściekliznę) uważajcie przez 7-10 dni. W tym czasie maluch jest zupełnie bezbronny. Nie chodźcie (przez 7 dni)z maluchami do parków i tam gdzie mogły być wałęsające się chore psy.
Okres miedzy 8 a 10 tygodniem życia jest bardzo ważny dla szczeniaka. Jeśli w tym czasie się czegoś bardzo przestraszy to może mu ten strach zostać do końca życia. Pamiętajcie, koniecznie socjalizujcie malucha. Zabierajcie go wszędzie ze sobą, żeby poznawał jak najwięcej ludzi i miejsc. Im wcześniej zaczniecie tym lepiej.
Pamiętajcie też, że szczenię musi być bardzo dobrze karmione. I nie chodzi tu o ilość, ale głównie o jakość pożywienia. Zaniedbania w tym okresie brak odpowiednich witamin może spowodować wiele chorób takich jak np.  krzywica czy dysplazja. Dowiedziono, że 70% dysplazji zależy od genów a 30% od sposobu żywienia i środowiska. Szczeniaki z mojej hodowli zaopatrzone są, oprócz wyprawki, w napisaną przeze mnie "Instrukcję obsługi hovawarta", która ma na celu pomoc w wychowaniu małego hovka. CDN…