WARSZAWSKA HODOWLA HOVAWARTÓW "EVEN HOV" FCI

Hovawart szczeniaki 2022, hodowla hovawart Warszawa, szczenięta hovawart 2022

O HODOWLI

Hodowla "Even Hov" mieści się na obrzeżach Warszawy. Celem mojej hodowli jest uzyskanie szczeniąt o cechach lepszych od rodziców, jak najbardziej zbliżonych do wzorca rasy o doskonałej psychice i zdrowiu. Suczką rozpoczynającą moją hodowlę hovawartów była Hendi.
Jej idealny charakter, uroda i bardzo dobre zdrowie przyczyniły się do podjęcia decyzji o rozpoczęciu hodowli. Na partnerów wybierałam dla niej psy niespokrewnione o doskonałym charakterze, zdrowiu i urodzie. Sprawdzam linie psa do 4 tego pokolenia wstecz pod kontem zdrowotnym (w miarę moich możliwości). Hendi miała 3 mioty "F" 2007 r, "G "2010 r, "H" 2012 r. Drugą suczką hodowlaną była córka Hendi - Gratina Even Hov. Miała jeden miot "I" 2014 z którego do hodowli wybrałam Indi. Teraz to ona będzie matką.
Poród moich szczeniąt odbywa się w domu pod opieką zaprzyjaźnionego lekarza weterynarii. Maluchy codziennie ważymy i ustalamy który powinien być dostawiony do najmleczniejszych sutków.

maluchy po porodziemaluch przy cycu
maluch po porodziemaluch ma 6 dni


Psiaki zaczynamy dokarmiać w wieku ok. 3 tygodni (dokarmianie zależy od ilości maluchów w miocie). Dajemy im specjalne mleko dla szczeniąt wzbogacone kaszką ryżową.

pierwszy posiłek z miseczkikaszka ryżowa


Potem dodajemy ser biały z jogurtem naturalnym i 2 razy w tygodniu cale jajko na miękko.

serek z żółtkiemserek z jogurtem


Suka matka przez ciążę i 5 tygodni po porodzie dostaje oprócz doskonałej karmy dodatkowo zestaw witaminowy dla psów dużych ras. Szczenięta do ukończenia 4 tygodni mieszkają wraz z mamą w domu.

maluchy w domumaluchy w domu


Już od ok. 3-4 tygodnia życia zaczynają uczyć się czystości. Gdy czują potrzebę schodzą z posłanka i wypróżniają się na przygotowane do tego pieluchowe podkłady.
Potem są stopniowo przyzwyczajane do przebywania na świeżym powietrzu tak aby w wieku 5-6 tygodni mogły nocować już w kojcu.

zagródka z ogrodzieplac zabaw


Na dworzu psiaki maja specjalnie zbudowany plac zabaw z dziwnymi sprzętami. Jest tam namiot, szeleszcząca folia, wielki czarny parasol, brzęczące puszki i równoważnia oraz mnóstwo najróżniejszych zabawek.

zagródka w ogrodziezagródka w ogrodzie
maluchy na placu zabaw maluchy na placyku w ogrodzie


W ogrodzie, podczas brzydkiej pogody, maluchy mają również do dyspozycji 16 metrowy zadaszony kojec z drewnianym podestem, wielką podwójną budą oraz dwumetrowy domek.

zagródkazagródka
gdy pada deszczkojec


Od 5-tego tygodnia szczenięta karmione są namoczona karmą dla szczeniąt dużych ras. Jednym posiłkiem pozostaje jednak ser biały z jogurtem. Nie podaję słodkiego mleka krowiego bo niektóre szczenięta mają po nim rozwolnienie. Szczenięta próbują również surowe wołowe lub cielęce mięsko.

maluchy jedzą mięskojedzenie serka z jogurtem


Po ukończeniu 6 tygodni szczenięta przechodzą przegląd miotów oraz tatuowanie. Przeglądane są przez upoważnioną osobę ze Związku Kynologicznego.
Szczepienia rozpoczynam w wieku 7 tygodni szczepionką na 5 chorób. Przed tym szczenięta są 2 razy odrobaczane w tygodniowym odstępie. Następnie wystarczy zaszczepić maluchy po ukończeniu 12 tygodni pełną szczepionką (na 10 chorób) i powtórzyć szczepienie za rok. W wieku 3-4 miesięcy szczepimy szczenięta przeciw wściekliźnie. Szczepienie to ważne jest w Polsce tylko 12 miesięcy więc musimy go corocznie powtarzać.
W wieku 7 tygodni poddaję szczenięta testom charakteru PAT. Pracuję w domu, dzięki czemu jestem ze szczeniakami cały czas. Obserwuję jak się rozwijają i robię notatki o każdym z nich. Imiona rodowodowe wybierają dla maluchów przyszli właściciele (zgodnie z literą miotu).
Szczenięta opuszczają hodowlę w wieku 8 tygodni wraz z książeczką zdrowia, metryką "instrukcją obsługi hovawarta", pamiątkami z hodowli, kopią testów charakteru oraz z zapasem karmy na pierwsze 2 tygodnie.
Zapraszam zainteresowanych szczeniętami do odwiedzenia mojej hodowli i poznania moich hovawartów.

zdjęcia z hodowli...

Maluchy po urodzeniu maluchy w ogrodzie

maluchy w domumaluchy wśród obcych

maluchy i>psymaluchy w ogrodzie

maluchy w ogrodziemaluchy z mamą w ogrodzie

maluch i mama Dinkazabawa

Dinka z dzieckiemDinka i maluchy

maluchy w ogrodziemaluchy w ogrodzie

maluchy w ogrodzie

Ewa Pawlak